Hukuk ve Felsefe : Özlü Sözler

Heredot

“Hukuk (nomos) herşeyin kralıdır.”

“Nómos pánton basileús”

“Law is the king of all, of mortals as well as of immortals”

Kaynak:

Sally Humphreys, “Law, Custom and Culture In Herodotus”, Arethusa, Vol. 20, No. 1/2 (Spring and Fall 1987), p. 211.


Aristo

“Kanun düzendir. İyi kanun iyi düzendir.”

“Law is order, and good law is good order.”

Kaynak:

Mary O’Brien, Sheila McIntyre, “Patriarchal Hegemony and Legal Education”, The Canadian Journal of Women and the Law, Vol, 2, 1986, p. 72.


Erich Auerbach

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: Aristo-1.jpg

“Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır. Gücü olmayan adalet acizdir, Adaleti olmayan güç ise zalim. Gücü olmayan adalete mutlaka bir karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır. Adaleti olamayan güç ise töhmet altında kalır. Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek, bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın ise adil olması gerekir. Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç adalete karşı çıkıp, kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.”

“Justice, might.- It is right that what is just should be obeyed; it is necessary that what is strongest should be obeyed. Justice without might is helpless; might without justice is tyrannical. Justice without might is gainsaid, because there are always offenders; might without justice is condemned. We must then combine justice and might, and for this end make what is just strong, or what is strong just. Justice is subject to dispute; might is easily recognised and is not disputed. So we cannot give might to justice, because might has gainsaid justice, and has declared that it is she herself who is just. And thus being unable to make what is just strong, we have made what is strong just.”

Kaynak:

Erich Auerbach (Kötünün Zaferi – Pascal Üzerine Deneme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir