Hâkimlik Mesleği ve Kıyafetleri

Hâkimler tarih boyunca hak ve adaletin simgesi olmuştur. Yargılamaların kendine özel bir disiplin ve usul çerçevesinde gerçekleştirilmesi işin ciddiyetini ve önemini ortaya koymakta hâkimlere duyulan saygıyı pekiştirmektedir.

Hâkimler kendilerine duyulan bu saygıyı pekiştirmek ve zedelememek için çok dikkat etmişlerdir. Öyle ki özel hayatlarında sınırlı bir çevre ile muhatap olmayı tercih etmişlerdir.

Hâkimlerin adaletin dağıtıcı olması onların davranışlarını olduğu kadar giyim ve kuşamlarını da etkilemiştir. Günümüzde hâkimlerin cübbe giymeleri en önemli nedeni de budur.

Tarih kitapları incelendiğinde hâkimlerin kıyafetleri ve yargılama seremonileri konusunda çok ilginç uygulamalara rastlanmaktadır.

Örneğin 12. Yüzyılda Çinli hâkimler yüz ifadelerini gizlemek için yargılama esnasında duman renginde kuvars lensleri olan gözlükleri kullanırmış. Böylelikle yargılama sürecinde sunulan deliller, tanık ve sanık ifadeleri hakkındaki değerlendirmelerini yargılamanın sonuna kadar saklayabilirmiş.[1]


[1] Don Blattner, Amazing Facts in Science, USA, Mark Twain Media, 2007, p. 6; https://www.eyediologyopticians.co.uk/sunglasses/the-history-of-sunglasses/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir