Youtube Kanalı Olan Profesörler: Feridun Yenisey

Ceza Muhakemesi Hukuku dersinin önde gelen hocalarından Prof. Dr. Feridun Yenisey, youtube kanalı açtı. “Feridun Yenisey Hukuk İhtisas Seminerleri” adlı kanal benzerlerinden farklı olarak tek bir öğretim üyesinin değil, yerli / yabancı çok sayıda öğretim üyesi ve hukukçunun videolarını yayınlıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde ceza muhakemesi ve çapraz sorgu teknikleri konusunda Prof. F. Tom Read, uzlaştırma konusunda Doç.Dr. Neylan Ziyalar, Alman Ceza Muhakemesi hakkında Dr. Michael Kilchling, hukuka aykırı deliller konusunda Av. Phyllis Cox tarafından verilen dersler / konferanslar bu kanalda yayımlanıyor. Av. Berra Besler tarafından avukatlık hukuku, Doç. Dr. Öz Seçer tarafından ipotek, Av. Önder Öztürel tarafından çevre ceza hukuku dersleri anlatılıyor.

Prof. Dr. Feridun Yenisey kimdir?

17 Eylül 1944 tarihinde doğan Feridun Yenisey, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1971 yılında mezun olmuştur. 1978 yılında aynı üniversitenin kamu hukuku kürsüsünde doktorasını tamamlamış ve yardımcı doçent olmuştur. 1983 yılında doçent, 1989 yılında profesör olmuştur.

Türk Ceza Hukuku Derneği üyesi olan Feridun Yenisey Bahçeşehir Üniversitesi Global Hukuk Programları Merkezi (IGUL) Kurucusu ve Direktörüdür. Prof. Yenisey, Marmara Üniversitesi İnsan Hakları, Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma Merkezinin kuruculuğunu ve direktörlüğünü yapmıştır.

1991-1997 yıllarında Marmara Üniversitesi Senato üyeliğini, 1991-1992 yıllarında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığını yapmıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Vekil Dekanlığını da üstlenen Prof. Dr. Feridun Yenisey, 2015 yılında Türkiye Hukuk Sitesi tarafından Yılın En Aktif Hukukçusu ödülüne layık görülmüştür.

Ekşi Sözlük Yazarları Prof. Dr. Feridun Yenisey Hakkında Ne Dedi?

Ceza muhakemesi hukuku dersinin belki de yasayan en büyük hocası. Ayrıca, Amerikan ve Kanada hukuk sistemlerine de son derece vakıf olup, seçmeli olarak bu hukuk sistemlerinin derslerine ve mukayeseli hukuk derslerine girmektedir. Hepsinden önemlisi ise, öğrencilerle kurduğu mükemmel diyalogdur. Hukuk Fakültesini özlettiren hocalardandır.

Ceza özel dersinde bilirkişilik yaptığı davaları, yurtdışında gördüğü davaları ve gerçekten vuku bulmuş ilginç davaları da anlatarak üç saatlik uzun bir zaman dilimini göz açıp kapayıncaya kadar kısa hale getirecek bir zevkle geçirten, IGUL kapsamındaki konferanslar ile ya da yıl içinde getirttiği konuşmacılar ile öğrencilerini boş bırakmayan, eşi Dilek Hanım’ın Bülent Tahiroğlu’na “Hocam, şikâyet edeceğim valla, konferanslardan dolayı yüzünü göremiyoruz” şaka yollu serzenişte bulunmasına neden olacak kadar yoğun bir tempoda çalışan değerli hocamız; gerçek bir bilim adamı.

Şans eseri kapısından geçerken uğradığım Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin imkânlarından yararlanmam için çaba harcayan, öğrenciyi ezmek yerine bağrına basan büyük profesör.

Sert görünüşlü yumuşak kalpli hoca. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin en “öğrenci dostu” hocalarından biridir. Bu sene (2010) itibariyle lisans dersi vermeyi bıraktığını biz öğrencilerine açıklamıştır.

IGUL programı ve Türkiye Barolar Birliğinin başlattığı seminer dizileri ile kendisinin yalnızca hukukçu değil başarılı ve fedakâr bir akademisyen olduğunu kanıtlamış hocamızdır.

Kendisinden ders alabildiğim için şanslı hissettiğim saygıdeğer hocam. Başta Feridun Yenisey ve yanında çalışan ”asistanları” bana gerçekten çok şey katmıştır, ceza hukuku denince akla ilk gelenlerdendir. Çoğu akademisyenin aksine ön planda olmayı sevmez yani şov yapmaz, mütevazıdır. Siyasete hiç bulaşmaz, tek düşündüğü iş çalışmalarıdır. Tam bir bilim insanıdır.

Alman ceza hukuku konusunda müthiş etkin olan, ayrıca Türkiye’deki gelmiş geçmiş en iyi ceza hukukçularından. Hatta en iyisi. Benim nazarımda hukuk üreten bir adamdır, en önemlisi o. Nitelikli bir hukuk ya; bundan güzeli olamaz. Bugün kendisine ettiğim duanın sayısı ve boyutu ölçülemez. İnsanların, hukuk bilmez hukukçuların üzerlerine kitaplarını atmak istiyorum alın nasiplenin diye. Hocam iyi ki varsın. İyi ki hocasın, kitap yazmışsın. Okumayan, okuduğunu anlamayan insanların içinde iyi ki hukuk üretmeye gayret etmişsin. Kendi okulumda arkadaşımın yüksek lisans ödevini vermek için asistana 4 saat dil döküp güç bela kabul ettirirken; kendisi sabırla sorularımı yanıtlamış, beni sevindirmiştir ayrıca. Canım hocam.


Prof. Dr. Adem Sözüer’in Yotube Kanalı


Prof. Dr. Bahadır Erdem’in Yotube Kanalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir