Ceza Hukuku Pratik Çalışma

Trafikte makas atarken sebep olduğu kaza sonucu 3’ü çocuk, 4 kişinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı olayda failin fiilini olası kast ve bilinçli taksir ayrımını yaparak inceleyiniz.

Prof. Dr. Adem Sözüer’den olası kast ve bilinçli taksir ayrımına ilişkin konu anlatımı


Somut olaya ilişkin Prof. Dr. Adem Sözüer’in açıklamaları:


Suç ve Kabahat Ayrımı

Dilencilik yapmak ve yaptırmak arasındaki farklar nelerdir? Videodaki kişilerin fiillerini ceza hukuku açısından inceleyiniz.

Ceza Hukuku Pratik Çalışma Sorusu

Olay:

Akın ile Buse ile 10 yıllık evli olup evlendikleri süreden beri annesi Fatma ve babası Mehmet’in evinde yaşamaktadırlar. Buse yıllardır Akın’ın ailesiyle yaşamaktan dolayı mutsuzdur. Buse Akın’a sürekli olarak evlendikleri sırada baba Mehmet’in kendilerine vermiş olduğu ev alma sözünü hatırlatmakta ve “Senden bir halt olacağı yok, ezik ve pısırığın tekisin” gibi ifadelerle aşağılamaktadır. Bu sözlerden bıkan Akın, kahvaltı ettikleri sırada babasına sinirlenerek, “Yeter ver şu paramızı artık, yoksa çok fena olur” diye bağırır. Bunun üzerine Mehmet, oğluna tokat atar.

Yediği tokadın hışmıyla Akın kahvaltı masasını devirir, masa ile birlikte kaynar çay annesinin üzerine dökülür ve ikinci dereceden yanığa sebep olur. Mehmet, Akın’ın  eşiyle birlikte evden kovar ve evlatlıktan reddettiğini söyler.

Yaşanan olaylar üzerine Buse, Akın’a anne ve babasını öldürmesi gerektiğini böylece ihtiyaç duydukları paraya ve eve kavuşabileceklerini söyler. Planlara başlayan Akın, arkadaşı Tekin’den silahına takmak için susturucu alır.

Ayrıca arkadaşı İsmail’e gece vakti eve girecekleri için etrafı gözetlemesini ve arabasını kullanmasını tembihler. Akın eve gelir ve evin kapı kilidini kırarak içeri girer. Sessizce hareket etmesine rağmen Mehmet, Akın’ı görür ve eline aldığı vazoyu Akın’a doğru fırlatarak kaçmaya çalışır. Akın vazonun kafasında kırılmasına rağmen durmaz ve Mehmet’i sırtını nişan alarak beş kurşunla yere yığar.

Bundan sonra ne yapacağını bilemeyen Akın polisin kendisini yakalayacağını düşünür ve izleri ortadan kaldırmayı amaçlayarak evi yakmaya karar verir, Arabada oturan İsmail’i eve çağırır ve her tarafa benzin dökerler. Bu esnada Akın, evin kasasından paraları da alır. İsmail ve Akın, evi ateşe verirler ve sonrasında oradan uzaklaşırlar. Yangını fark eden komşular, anne Fatma’yı kurtarırlar.

Baba hakkında otopsi raporunda ise kurşunlar dolayısıyla değil yangın (karbonmonoksit gazı zehirlenmesiyle) nedeniyle ölümünün gerçekleştiği anlaşılır.

Akın bu sırada Buse ile kiralamış oldukları eve geldiğinde, Buse’yi arkadaşı Yusuf ile yakalar. Akın aldatılması üzerine çok öfkelenir ve silahıyla Yusuf’a doğru ateş eder. Ateş ederken, vazonun kafasında kırılmasıyla oluşan kafa sarsıntısı nedeniyle, kurşunlar Yusuf’a isabet etmez ve Buse’yi alnından vurur. Bu esnada Yusuf da kaçar. Buse’yi halen çok seven Akın, Buse’yi arabasına taşır ve hastaneye doğru çok hızlı şekilde ve kurallara dikkat etmeksizin ilerler. Akın, Buse’yi çabuk şekilde hastaneye ulaştırmasına rağmen, yapılan müdahaleler yetersiz kalır ve Buse hastanede, hayatını kaybeder.

Sorular:

1. Fail ve mağdurlarını göstererek olaydaki suçları belirleyiniz. (Olayda somut olarak hangi hareketin hangi suçun oluşumuna sebebiyet verdiğini gösteriniz.)

2. Varsa nitelikli halleri ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçları belirtiniz.

3. Olayda varsa hukuka uygunluk nedenlerinin, kusurluluğu ortadan kaldıran halleri ve ceza sorumluluğuna etki eden halleri belirtiniz.

4. Olayda yer alan suçlara teşebbüs, iştirak ve içtima bakımından inceleyiniz.

5. Olayda varsa gönüllü vazgeçme ve etkin pişmanlık hallerini belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir