Google’a Hakaret Davası

Google Translate’de “I am do not know” yazdığınızda, “Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı şeklinde çeviri yapıyor.

İşte bu çeviri dava konusu oldu.
Dava dilekçesinde şu açıklamalar yer aldı:

Açıklamalar:

1. 15.06.2019 tarihinde akşam 22:00 saatlerinde İngilizce cümle karşılığını öğrenmek maksadıyla Google ın kendi çeviri programı olan Google Translate i kullandığımız esnada yanlışlıkla “I do not know” yerine “I am do not know” yazmamız sonucu gördüğümüz çeviri karşısında şok olduk ve rencide olduk. Yazdığımız İngilizce sözlerle alakası olmadığı halde çeviride tespit edildiği şekilde ‘Ay em dont nov ne lan ayıoğlu ayı “ ibaresi yazmaktaydı.

2. Her ne kadar bu noktada google ın direkt bir kötü niyeti olup olmadığından haberdar olmasak bile google ın kurumsallığı gereği bu tip hususlara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye bir Hukuk Devletidir. İsteyen herkes çeviri programı hazırlayarak bunları kullanan kişilerin bilgisizliğinden faydalanarak kullanıcıları aşağılama, onlarla alay etme ve onlara hakaret etme hakkına sahip değildir. Google bu hizmetinin doğurduğu bu olumsuz sonuçları öngörmeli ve bunun denetimini gerçekleştirmeliydi. Bizim bu durum karşısında bu yersiz ve yazdığımız konuyla ilgisi olmayan bir ibareye maruz kalmamız gurur ve onurumuzu kırmıştır ve halende bu tarz yanlışlıklar yapan vatandaşlarımızın karşılaştığı durumda bu seviyesiz ve alakasız aşağılayıcı sözlerden farklı değildir. Bu hakaretler sebebiyle …… olarak Google’dan şikayetçiyiz.

Hukuki Nedenler: TCK Hakaret Madde 125- (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (…) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Deliller: Telefon Video kaydı. Ekran kaydı görüntüsü

Sonuç ve İstem: Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle, Google ın ve olayla ilgisi olanların açıkladığımız nedenlerle cezalandırılması için gereğinizi saygılarımızla arz ve talep ederiz. 17.06.2019


Hukukçular bu habere ne diyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir