Kadın Hakları Aleyhtarı Sunucuya Mahkemeden İlginç Ceza

Arjantin’de cinsiyetçi söylemleri ve feminizm aleyhtarı sözleri ile dikkat çeken radyo programı sunucusu hakkında mahkeme ilginç bir karar verdi: Radyo sunucusu, bir yıl süreyle programına kadın hakları uzmanlarını davet edecek ve sözlerini kesmeden yayımlayacak.

Arjantin’de Radio-10 adlı kanalda sunuculuk yapan Angel Etchecopar, programında femisitler hakkında “feminazi” ifadesini kullandı ve feministleri “iğrenç insanlar” olmakla suçladı. Bunun üzerine Angel Etchecopar hakkında ceza soruşturması başlatıldı ve kadınlara karşı ayrımcılık yapmakla suçlandı. Bebek lakabıyla tanınan sunucu, savcılık ifadesinde “çok pişman olduğunu” ifade etti. Kadın bir hâkim tarafından yapılan yargılamada sunucunun şartlı tahliyesine karar verildi. Ancak mahkeme sunucu hakkında çok ilginç bir karar aldı.

Mahkemenin kararına göre Angel Etchecopar bir yıl süreyle programına her hafta kadın hakları konusunda uzman bir konuk davet edecek ve konuşmasını 10 dakika süreyle kesmeden dinleyecek. Programa katılacak uzmanların listesi ve konu başlıkları kadına karşı şiddet konusunda yetkili savcılık tarafından hazırlanıp teslim edilecek.

Ayrıca sunucu Etchecopar, bir yardım vakfına küçük bir meblağda bağışta bulunacak. Aynı suçu önümüzdeki bir yıl içinde tekrar işlerse yeniden yargılanacak.

Arjantin parlamentosu kısa bir süre önce kadın hakları konusunda önemli bir kanunu yasalaştırmış, tüm kamu çalışanlarının “cinsiyet eşitliği” konusunda eğitim almasını şart koşmuştu. Bu kanuna 2017 yılında tecavüz sonucu öldürülen 21 yaşındaki Micaela Garci adlı kadın hakları savunucusunun adı verilmişti. Cinayet kamuoyunda büyük tepki çekmiş, ülke genelinde gösteriler yapılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir