When They See Us

When They See Us, 1989 yılında ABD’de işlenen bir suç nedeniyle haksız yere suçlanan 5 gencin öyküsünü anlatan filmdir. Dört bölümden oluşan mini dizi Netflix için yapılmıştır. Gerçek bir olaydan uyarlanan dizi filmin ilk gösterimi 31 Mayıs 2019 tarihinde yapılmıştır.

Dizi Filmin Konusu

1989 yılında New York Central Park’ta akşamüzeri koşmakta olan bir kadın tecavüze uğrar. Kadın ağır şekilde yaralanır ve hafızasını kaybeder. Olayı çözmekte çok hırslı olan New York polisi o gece parkta gezen gençlerden 5’ini yakalar. Polisler her bir çocuğu ve ailesini ayrı ayrı baskı altına alır ve hiçbir bilgileri olmamalarına rağmen olayın tanığıymış gibi ifade vermeye mecbur bırakırlar.


Oyuncular ve Karakterler

KarakterOyuncu
(Çocukluğu)
Oyuncu
(Yetişkin Hali)
Kevin RichardsonAsante BlackkJustin Cunningham
Antron McCrayCaleel HarrisJovan Adepo
Yusef SalaamEthan HerisseChris Chalk
Korey WiseJharrel Jerome Jharrel Jerome
Raymond Santana Marquiz Rodriguez Freddy Miyares


Dikkat SPOILER!

Aşağıdaki bilgiler SPOILER içerir. İzleme heyecanını korumak istiyorsanız aşağıdaki paragrafları okumayınız.

Tek istekleri gözaltına alındıkları geceyi nezarette geçirmemek ve hemen evlerine dönmek olan çocuklar, kendilerine dikte edilen şekilde ifade verirler. Zira polisler işbirliği yapmaları halinde onları serbest bırakmayı taahhüt etmiştir. Çocuklar, ifadelerinde kendilerinin olaya karışmadığını ancak suçun faili olan kişiyi gördüklerini söylerler. Böylelikle her bir çocuk, daha önce hiç tanımadığı diğer çocuğun aleyhine tanıklık yapar.

Ancak ifadeler alındıktan sonra dedektifler ve savcılık kurguyu değiştirir, suçun beş kişi tarafından birlikte işlendiğini iddia eder. Mahkemede çocuklar aleyhine olabilecek “DNA veya parmak izi” gibi somut hiç bir delil sunulamaz ancak emniyette baskı altında verilen ifadeler dikkate alınarak mahkûmiyetlerine karar verilir.

Çocuklar 6 ila 14 yıl arasında hapishanede kalırlar. Bu süre içinde üzerlerine yapışan yüz kızartıcı suç nedeniyle aileleri ve hapishane arkadaşları tarafından dışlanırlar. Ancak gençler hiç bir zaman suçu işlediklerini kabul etmezler. Şartlı tahliye görüşmelerinde dahi suçsuz olduklarını yineleyerek serbest kalma ihtimallerini ertelerler.

2002 yılına gelindiğinde sürpriz bir gelişme olur ve olayın gerçek faili suçunu itiraf eder. Böylelikle gençlerin suçsuzluğu tescil edilir.

Dizi filmde, ABD ceza yargılamasındaki aksaklıklara dikkat çekilirken, basının ve siyasetin hukuk uygulayıcıları üzerindeki baskısının adaleti nasıl şaşırttığı, masumiyet karinesi ve şüpheden sanık yararlanır gibi evrensel ilkelerin önemi ortaya konulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir